Skocz do zawartości

Strona RUSH Hemispheres używa cookies. Nasza Polityka prywatności dostarczy Ci wszelkich niezbędnych informacji.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. OK
Witaj na RUSH Hemispheres
Wita Cię RUSH Hemispheres. Jak w większości tego typu społeczności powinieneś się zalogować aby móc brać udział w dyskusjach. Proces rejestracji jest nieskomplikowany i wymaga podania minimalnej ilości danch. Przyłącz się do nas i załóż swoje konto. Jako pełnoprawny użytkownik zyskasz:

  Możliwość zakładania tematów i brania udziału w dyskusjach.
  Subskrypcje email dowolnych treści na stronie.
  Własny profil z mnóstwem ciekawych opcji konfiguracyjnych.
  Nieograniczoną przestrzeń na swoje albumy w Galerii.
  Możliwość rozmów na żywo z pozostałymi użytkownikami.
  Wewnętrzny komunikator do wymiany korespondencji ze znajomymi.

Logowanie Rejestracja
Zdjęcie

[JAZZARIUM] D'Agala


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
newsbot

newsbot

  Gadatliwy

 • PipPipPipPipPip
 • 1979 postów
 • 27 sie 2014 - 00:06
 •      wszystkie

 •      Agregat Newsów

 •      Mężczyzna

 •      Network

Sylvie Courvoisier od lat zadziwia sprawnością w poruszaniu się na polu różnych estetyk, których udane łączenie bynajmniej nie jest zabiegiem łatwym. By przekonująco grać jazz i bluesa, z pełną swobodą improwizować i „wyzwalać” instrument, a także z kunsztem wykonywać muzykę współczesną, potrzeba zarówno niebywałych umiejętności, jak i niemałej artystycznej odwagi. Courvoisier na najnowszym albumie „D'Agala” – już jedenastym dla Intakt Records – nie zwalnia w swych śmiałych poczynaniach.

Po raz drugi towarzyszą jej w tym Drew Gress na kontrabasie i Kenny Wollesen – nagrała już z nimi bowiem w 2014 roku znakomity album „Double Windsor”. Wszystkie utwory, które znalazły się na płycie „D'Agala”, szwajcarska artystka zadedykowała ważnym dla niej osobom. Wśród nich znalazła się dwójka muzyków jazzowych, którzy zmarli w ubiegłym roku: Geri Allen i John Abercrombie.

Zapewne każdy słuchacz w tym tematycznym i formalnym potpourri, które serwuje Courvoisier, znajdzie takie elementy, które szczególnie przypadną do gustu. Może to być otwierający płytę, świetny utwór „Imprint Double” o charakterze poliptyku, gdzie ze skocznego bluesa muzycy przechodzącą w wolniejszy, zmysłowo taneczny rytm, by za chwilę – pośród improwizowanego zagubienia i klasycznie brzmiących konstrukcji – wrócić do doskonałego motywu początkowego. Ciekawie prezentuje się kompozycja „Éclats for Ornette”, gdzie swing o zmiennym tempie łączy się ze ścisłymi formami melodycznymi. Niezwykła jest również tytułowa ballada dedykowana Allen, którą cechuje swego rodzaju „dziwne” wyciszenie, jakby „niespokojne uspokojenie” – lirycznych tonów dostarczają Courvoisier z Gressem, natomiast Wollesen tworzy takie dźwięki, które sprawiają wrażenie, jakby dookoła pianistki i kontrabasisty toczył się niespiesznie wiejski wóz. Zmiennością ról w zespole oraz nagłymi modyfikacjami rytmicznymi i harmonicznymi zaskoczą „Simone”, „Pierino porcospino”, „Fly Whisk” czy „South Side Rules”.

Wspólnym mianownikiem różnorodnych myśli muzycznych, które trio Courvoisier realizuje, jest oczywiście jakość wykonawcza. Artyści błyskotliwie rozprawiają się z każdym z zadań, które przed nimi stoją, pokazując się zarówno od strony solistycznej, jak i pod kątem bardzo zgranej współpracy w kolektywie. Jedyny zarzut, który kołacze się po głowie, to nierówne kompozycje – obok znakomitych są i przyciężkie, które męczą brakiem ukierunkowania tudzież interesującej dramaturgii („Bourgeoise's Spider” i „Circumbent”).


Wyświetl pełny artykuł
 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych